Psycholog Warszawa zachęcenie do nowego spojrzenia na osobowość
wszystko o psychologii, psychologia i życie, psychologia i rzeczywistość, psychologia i zdrowie

Forum psychologiczne dotyczące zagadnień psychologicznych i teorii oraz zaburzeń psychicznych, psychiatrii, pomocy psychologicznej i psychoterapii.


You are not connected. Please login or register

zachęcenie do nowego spojrzenia na osobowość

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Admin


Admin
Niniejszy artykuł na celu ma zachęcenie czytelnika do nowego spojrzenia na osobowość, a przede wszystkim podjęta zostanie tutaj próba przedstawienia stosunku tejże do podmiotowości ludzkiej.

W psychologii można znaleźć różne spojrzenia na znaczenie terminu "osobowość", wśród których można dostrzec różnice wynikające z odmiennych punktów wyjścia, od których różni autorzy zaczynają swoje wyjaśnienia. Dlatego w literaturze znajdziemy wyjaśnienia akcentujące w przewadze, na przykład dynamikę osobowości albo jej postać statyczną. Różnie przedstawiana jest także jej struktura. Czasem przyczyną, która kieruje danego autora są konflikty na tle osobowym, a czasem właśnie czynnik uporządkowania, który ona nadaje podmiotowi. W różnych próbach wyjaśnienia można znaleźć elementy, które nie muszą do niej należeć, bo są to tylko okresowe treści świadomości wynikające z sytuacji, w jakiej znajduje się podmiot, który nie utożsamia się z tymi treściami w sposób trwały, tak jak względnie trwale utożsamia się z osobowością i jej cechami. Albo też ujmowane są w niej takie elementy, które niejednoznacznie należą do osobowości. A mówiąc konkretnie, na przykładach, różne są spostrzeżenia dotyczące osobowości, jakie reprezentowali choćby czołowi autorzy tradycji psychologicznej jak Freud, Adler, Jung, czy Maslow wybierając tylko niektórych. Dlatego zachęta do nowego spojrzenia opiera się na rozróżnieniu pomiędzy tym, co w sposób pewny można nazwać osobowością i jej cechami a tym, co oglądane pod pewnym kątem sugeruje możliwość przynależenia do niej, a co obejrzane pod innym przypomina właśnie okresową treść świadomości bądź/i dynamiczną zmianę, która ewentualnie może wywierać wpływ na jej kształt, albo też może to być czynnik występujący przy okazji występowania (aktywizacji sytuacyjnej) jakiejś cechy, który może zaistnieć także bez niej. Aby w sposób możliwie najbardziej przejrzysty nakreślić to, czym jest osobowość skoncentruje się tutaj na ujęciu statycznym, które wprawione w ruch w wyobrażeniu pozwala na wyprowadzenie pewnych wniosków na temat jej dynamiki.

Zobacz profil autora http://wszystkoopsychologii.niceboard.net

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach