Psycholog Warszawa zmiana terminu z osobowości
wszystko o psychologii, psychologia i życie, psychologia i rzeczywistość, psychologia i zdrowie

Forum psychologiczne dotyczące zagadnień psychologicznych i teorii oraz zaburzeń psychicznych, psychiatrii, pomocy psychologicznej i psychoterapii.


You are not connected. Please login or register

zmiana terminu z osobowości

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down  Wiadomość [Strona 1 z 1]

1 zmiana terminu z osobowości on Sob Lip 23, 2011 2:32 pm

Admin


Admin
Najpierw dokonana zostanie tutaj zmiana terminu z osobowości na osobowość powierzchowną, ma to na celu wydobycie tego zbioru względnie trwałych cech, które dany podmiot prezentuje innym jako siebie. Zmiana ta dokonana zostaje także po to, aby odróżnić to, co znajduje się powyżej powierzchowności, tam gdzie dochodzi do zmieszania utożsamionych charakterystyk osobowych z wiedzą, przeświadczeniami, intuicją i wieloma innymi treściami świadomości, także tymi, które są podświadome i z tego powodu trudniejsze do zbadania i sklasyfikowania.

Na tej podstawie osobowość powierzchowna będzie tutaj rozumiana jako zbiór cech, do których należą zachowania i nazwy, które podmiot wykształca lub, które zostają mu narzucone przez społeczne otoczenie w wyniku doświadczeń. Cechy te podmiot znajduje i utożsamia się z nimi w trakcie życia, wydobywa je z doświadczeń, w których poznaje przedmioty i zjawisk, a z nich wydobywa pewne możliwości dla siebie. Te następnie, znajdując w nich upodobanie bądź, kiedy zostają mu ode podane przez otoczenie, zaczyna używać i przez to ćwiczyć. Występują one razem z podmiotem pod postacią wyuczonych zachowań, umiejętności i stosowanych wobec siebie nazw, z którymi identyfikuje się, komunikując innym jak rozumie siebie. Często trudno jest jasno i jednoznacznie powiedzieć, dlaczego podmiot dokonuje świadomego wyboru takiej a nie innej cechy. Wydaje się, że na pewno występuje tutaj czynniki upodobania, mogący nawiązywać do wcześniej świadomie wybranych możliwości. Trudność ta manifestuje się szczególnie w sytuacji, kiedy takie nawiązania nie jest widoczne. Ale tak, czy owak dokonywany wybór następuje zawsze na podstawie rozpoznania w danej możliwości, a przyszłej cesze jakiejś wyższej predyspozycji do czegoś, wyższej własnej funkcjonalności, która w działaniu praktycznym ma przynieść mu wyższa jakość bycia, co przynajmniej domniemuje, a co może nie być zbieżne z dalszymi doświadczeniami.

Zobacz profil autora http://wszystkoopsychologii.niceboard.net

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach