Psycholog Warszawa przynależność do osobowości
wszystko o psychologii, psychologia i życie, psychologia i rzeczywistość, psychologia i zdrowie

Forum psychologiczne dotyczące zagadnień psychologicznych i teorii oraz zaburzeń psychicznych, psychiatrii, pomocy psychologicznej i psychoterapii.


You are not connected. Please login or register

przynależność do osobowości

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down  Wiadomość [Strona 1 z 1]

1 przynależność do osobowości on Sob Lip 23, 2011 2:32 pm

Admin


Admin
To, co znajduje się powyżej osobowej powierzchowności, jak powiedziałem może, ale nie musi do niej należeć, to znaczy nie jest to tak powierzchowne jak to, co prezentujemy innym. Niemniej te dwa zbiory różnych treści, z których jeden pozostaje dla nas w jakimś stopniu ukryty, nakładają się na siebie tworząc tak część wspólną, która ujawnia się różnie w różnych doświadczeniach sugerując przynależność do osobowości, choć występują tam także treści, które można rozpoznać u każdego albo większości ludzi mających różne osobowości. Pozostałe części zbiorów, wyglądające być może tylko pozornie jako nie wspólne, z całą pewnością pozostają ze sobą w ścisłym związku, bo na przykład pomyślenie czegoś niezwiązanego z osobowością, może wywołać w podmiocie chęć poruszenia jakiejś cechy, którą zastosuje w celu realizacji tego swojego zamiaru, który z kolei nie musi posiadać bezpośredniego związku z daną cechą, innego jak tylko zastosowanie cechy jako metody realizacji, dotąd tak niestosowanej.

Tak rozumiana osobowość powierzchowna, to w gruncie rzeczy, mówiąc językiem obrazowym, zestaw filtrów albo pomalowanych szkiełek, przez które okazjonalnie, zależnie od adekwatności względem doświadczenia, spogląda podmiot i przyjmuje postawę, jaka wynika z danej cechy po to, aby odnaleźć między sobą a doświadczeniem koherencję i móc zrealizować swoje zamierzenie. Ujmując na prostym przykładzie, czym jest i jak przejawia się osobowość powierzchowna, można wskazać na podmiot wyćwiczony w umiejętności, na przykład prowadzenia jakiegoś pojazdu, że posiadł on umiejętność stosowania pewnego spójnego zachowania i posiada też nazwę kierowca bądź operator, które komunikuje innym. W rezultacie patrzy na siebie i nakłania do tego innych, aby widzieli go w takim „przebraniu”, czyli przyjmuje pewną postawę, którą uważa za słuszną, bo jednostkowo i społecznie pożyteczną i akceptowaną.

Zobacz profil autora http://wszystkoopsychologii.niceboard.net

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach