Psycholog Warszawa Posiadanie osobowości powierzchownej
wszystko o psychologii, psychologia i życie, psychologia i rzeczywistość, psychologia i zdrowie

Forum psychologiczne dotyczące zagadnień psychologicznych i teorii oraz zaburzeń psychicznych, psychiatrii, pomocy psychologicznej i psychoterapii.


You are not connected. Please login or register

Posiadanie osobowości powierzchownej

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down  Wiadomość [Strona 1 z 1]

1 Posiadanie osobowości powierzchownej on Sob Lip 23, 2011 2:29 pm

Admin


Admin
Tak, czy owak związek pomiędzy kolejno wykształcanymi bądź akceptowanymi z otoczenia cechami osobowymi istnieje. Zależność pomiędzy cechami przebiega horyzontalnie i wertykalnie. Na płaszczyźnie horyzontalnej jest to kompleks cech stosowanych teraz w różnych sytuacjach – doświadczeniach, a na płaszczyźnie wertykalnej jest to kompleks istniejący na podstawie pamięci o ich posiadaniu byłym, nawiązującym do obecnego. Taką osobowość posiada każdy człowiek, choć mogą istnieć wyjątki, o których powiem dalej, a osobowość ta służy do pokazywania się jako takim innym ludziom, ale nie tylko.

Posiadanie osobowości powierzchownej uwarunkowane jest głównie czynnikami społecznymi, wnioskiem, do jakiego doszli ludzie kiedyś i wciąż dochodzą żyjąc w grupie społecznej, która jawnie bądź nie, wymaga od nich określenia swojej pozycji w niej. Drugim czynnikiem posiadania osobowości powierzchownej, częściowo pierwotnym poprzedzającym wymóg społeczny, a częściowo wtórnym, bo ujawniającym się wtedy, kiedy się już ją posiada, jest chęć samopoznania i samorealizacji. Właśnie chęć samopoznania i samorealizacji, którą posiada każdy człowiek, a która realizacja ma nastąpić dzięki pełnemu i pewnemu poznaniu siebie i myśleniu oraz działaniu w zgodzie z tym, co o sobie poznamy jest czynnikiem wpływającym na ciągłe, wyższe kształtowanie osobowości. Osiąganie wyższych szczebli społecznych, albo wyższych szczebli kariery, dzięki rosnącej osobowej funkcjonalności, ma w domniemaniu przynieść samopoznanie i samorealizację przez osiągnięciu jako realnego, wszystkiego tego, w czym podmiot postrzega siebie wcześniej, w wyobrażeniu idealnie. Łączność idealnego wyobrażenia siebie z realnym występowaniem w doświadczeniu tych idealnych cech ma być domniemanym samopoznaniem i samorealizacją przynoszącą szczęście. W istocie jednak jest to tylko domniemanie i nie jest ono prawdziwe, czego ukazanie ma na celu ten artykuł, poprzez ujawnienie stosunku osobowości do podmiotowości.

Zobacz profil autora http://wszystkoopsychologii.niceboard.net

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach