Psycholog Warszawa poczucie bycia tym samym podmiotem
wszystko o psychologii, psychologia i życie, psychologia i rzeczywistość, psychologia i zdrowie

Forum psychologiczne dotyczące zagadnień psychologicznych i teorii oraz zaburzeń psychicznych, psychiatrii, pomocy psychologicznej i psychoterapii.

You are not connected. Please login or register

poczucie bycia tym samym podmiotem

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down  Wiadomość [Strona 1 z 1]

1 poczucie bycia tym samym podmiotem on Sob Lip 23, 2011 2:27 pm

Admin

Admin
Wynika z tego, że wszystkie przedmioty tożsamości mogą być inne i mógłbym żyć w zupełnie innym miejscu świata, mając inne doświadczenia w pamięci, ale nadal pozostawałoby to samo wrażenie bycia sobą. Po myślowym odróżnieniu od wszystkich przedmiotów – cech mojej tożsamości, ta jedna cecha pozostaje niezmienna. Kiedy odróżniony oglądam, co ze mnie pozostało, to postrzegam, że pozostałem ja, w swoim samoświadomym postrzeganiu siebie i nie czuję się ani trochę pozbawiony istnienia, a nawet dokonuję odkrycia tego istnienia poza przedmiotami, dzięki czemu dotykam właśnie tego, czym jestem, czyli podmiotowości przez jej samoświadomość. Dopiero tożsamość z sobą, jako samoświadomością, wywołuje we mnie poczucie prawdziwej identyfikacji i satysfakcji z odkrycia siebie w swojej istocie i istnieniu. Proszę sobie zadać pytanie, jak wielu z Was Czytelnicy, kiedy uświadomiliście sobie własną samoświadomość, czuło satysfakcję i poczucie spełnienia wynikłe z tego poznania. Ja czułem ogromną i czuję ją za każdym razem, kiedy odróżniony od przedmiotu, myślę o sobie samoświadomie, identyfikując się z sobą tylko na płaszczyźnie mentalnej, bo taka otwiera się przede mną dzięki samoświadomości oczyszczonej i przekraczającej tym samym przedmiot.

Na tej podstawie twierdzę, że jedyne, co naprawdę jest w nas trwałe i z czym jedynie możemy identyfikować siebie, to poczucie bycia tym samym podmiotem, reflektowane przez samoświadomość, które pomimo zmian przedmiotowych pozostaje niezależne od przedmiotu. Zawsze jako samoświadomy podmiot, posiadam orientację opartą na wyłącznie samoświadomości, która dzięki dokonaniu refleksji nad sobą, pozostawia to samo poczucie bycia sobą. Znajdując się w różnych sytuacjach, szczególnie tych, które początkowo są dla mnie niezrozumiałe, dzięki samoświadomej refleksji nad sobą, potrafię się w nich odnaleźć, bo rozpoznając siebie, wiem, że jestem, a na tej podstawie niezrozumiała dla mnie początkowo sytuacja i przez to wydająca się być nierealną, dzięki stwierdzeniu własnej realności w niej, także staje się realna. W wyniku zaczynam rozwijać jej rozumienie, próbując wobec niej zastosować taką albo inną czynność. Kiedy znajduję adekwatność tego, co myślę i czym działam w stosunku do tych nowych okoliczności, zaczynam rozumieć siebie w tej sytuacji i znajduję także brakująca identyfikację przedmiotową.

Zobacz profil autora http://wszystkoopsychologii.niceboard.net

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry  Wiadomość [Strona 1 z 1]