Psycholog Warszawa wiąże się z niepokojem i dyskomfortem psychicznym
wszystko o psychologii, psychologia i życie, psychologia i rzeczywistość, psychologia i zdrowie

Forum psychologiczne dotyczące zagadnień psychologicznych i teorii oraz zaburzeń psychicznych, psychiatrii, pomocy psychologicznej i psychoterapii.


You are not connected. Please login or register

wiąże się z niepokojem i dyskomfortem psychicznym

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Admin


Admin

Wszelkie orientowanie się oparte na tożsamości z przedmiotem skazane jest na ułomność i krótkotrwałość z prostej przyczyny, przedmiot może stracić aktualność jako wartość społeczna albo jako konkret materialny może ulec zniszczeniu lub jakiejś formie utraty. Taka jego cecha sprawia, że gdy następują zmiany w przedmiotowym otoczeniu, szczególnie te nagłe, gwałtownie przewracające znany układ przedmiotowy, to podmiot, który utożsamia się przez przedmiot nawiązujący do przewracającego się układu, tudzież przez osobowość powierzchowna, przeżywa kryzys tożsamości. A więc znajomość siebie, oparta na określeniu się przez przedmiot ujawnia swoja pozorność, a dotychczas uporządkowany świat obraca się do góry nogami, podmiot gubi się w świecie w zakresie, w jakim ulega on odwróceniu.

Z tego powodu tożsamość z osobowością powierzchowna i rozpoznawanie siebie przez nią oraz przez pozostałą część przedmiotowej tożsamości, jak znane przedmioty i sytuacje jest pozorna. Nie pozwala na prawdziwą i trwałą identyfikację, podmiot nie znajduje spokoju i szczęścia na takiej podstawie. Tym bardziej, że istniejąca konstrukcja przedmiotowo – społeczna jest na tyle trudna, że w tak zwanych normalnych warunkach, bez nagłych zmian, zaspokajanie podstawowych potrzeb życiowych często wiąże się z niepokojem i dyskomfortem psychicznym, związanym z potrzebą zabiegania o realizację podstawowych potrzeb przez zbyt duży wysiłek, z powodu otaczającego „wyścigu szczurów”.

Zobacz profil autora http://wszystkoopsychologii.niceboard.net

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach