Psycholog Warszawa człowiek postrzegany jako silna osobowość
wszystko o psychologii, psychologia i życie, psychologia i rzeczywistość, psychologia i zdrowie

Forum psychologiczne dotyczące zagadnień psychologicznych i teorii oraz zaburzeń psychicznych, psychiatrii, pomocy psychologicznej i psychoterapii.


You are not connected. Please login or register

człowiek postrzegany jako silna osobowość

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Admin


Admin

Przykłady można mnożyć. Każdy człowiek postrzegany jako silna osobowość, tutaj w znaczeniu silnego podmiotu, jako charyzmatyczny przywódca, czy bohater jest sobą właśnie dzięki wysokiej samoświadomości, świadomości bycia silnym człowiekiem. Swoje bycie osadza właśnie na tym, nie na przedmiocie, dlatego zdolny jest dokonywać wielkich czynów i prowadzić ludzi. Gdyby opierał się na przedmiocie nie byłby w stanie przekroczyć wielu trudnych sytuacji, które towarzyszą życiu takich ludzi, a które właśnie dzięki (samo)świadomości własnej siły są oni zdolni przekroczyć, bo opierając się na podmiotowości nie pozwalają na to, aby chwiała nimi zmienna sytuacja przedmiotowa i przez to zostają nazwani charyzmatycznymi, bohaterami, itd.

Na tej podstawie i z powodu wszystkich wymienionych wyżej przyczyn oraz tych, które się tutaj nie znalazły, a które można by jeszcze przytoczyć, prawdziwym jest twierdzenie, że stosunek pomiędzy podmiotem a osobowością powierzchowna jest relatywny i powinien zostać rozerwany, ponieważ tożsamość ta jest fałszywa i nie posiada żadnego odważnego uzasadnienia. Jej posiadanie prowadzi do coraz wyższego formalizmu w stosunkach międzyludzkich i w stosunku z samym sobą, bo osobowość powierzchowna to kompleks cech – form wydobytych z całego spektrum możliwych zachowań i nazw.

Z kolei przekraczanie tej tożsamości przez odróżnianie się od niej, następuje najpierw przez uświadomienie sobie jej obecności i stopniowo kroczący naprzód samoświadomy ogląd kolejnych cech w świetle relatywizmu, czyli przez ogląd świadomie zakładający i sprawdzający niekonieczne posiadanie tej tożsamości przez kolejno wyróżniane cechy. W wyniku postępu w takim oglądaniu, dokonuje się odróżnienia od kolejnych zachowań i nazw osobowych, a to otwiera podmiot na nowe poznanie oraz nowe możliwości, które do tej pory ukrywał przed sobą przez osobową nieadekwatność do nich. Ponieważ nie ujmując ich wcześniej w osobowości powierzchownej, wraz ze wzrostem formalizmu, czyli wzrostem usztywnienia przyjętych form, nie wie jak nawiązać do nich, ale dzięki rozluźnieniu przychodzącemu wraz z odróżnieniem, nie musi już szukać szczególnych nawiązań tylko po prostu sięga po nowe możliwości z czystej ciekawości.
Bibliografia


Klasyczne i współczesne koncepcje osobowości. Pod red. Anny Gałdowej. Wyd. 2 uzup. i popr., T. I, Kraków 1999.
Daryl Sharp: Leksykon pojęć i idei C. G. Junga. Przełożył J. Prokopiuk. Wrocław 1998 .

Zobacz profil autora http://wszystkoopsychologii.niceboard.net

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach