Psycholog Warszawa WYRAŻNIE UCZUĆ, rozpoznawanie potrzeb 8
wszystko o psychologii, psychologia i życie, psychologia i rzeczywistość, psychologia i zdrowie

Forum psychologiczne dotyczące zagadnień psychologicznych i teorii oraz zaburzeń psychicznych, psychiatrii, pomocy psychologicznej i psychoterapii.

You are not connected. Please login or register

WYRAŻNIE UCZUĆ, rozpoznawanie potrzeb 8

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down  Wiadomość [Strona 1 z 1]

1 WYRAŻNIE UCZUĆ, rozpoznawanie potrzeb 8 on Nie Lis 07, 2010 5:46 pm

Admin

Admin
ROZWIĄZYWANIE KONFLIKTÓW

Do konfliktów z ludźmi dochodzi wówczas, gdy moje potrzeby i życzenia nie zgadzają się z potrzebami i życzeniami innych. Pierwszym krokiem prowadzącym do rozwiązania konfliktu jest uświadomienie sobie własnych potrzeb. Drugi krok to dostrzeganie potrzeb innych i chęć rozwiązania konfliktu poprzez kompromis. Chodzi o to, by siebie samego i swoje potrzeby traktować poważnie, starać się je zaspokoić, jednak nie kosztem innych ludzi. Oznacza to także mieć odwagę przeciwstawienia się innym, gdy zamierzają oni spełnić moim kosztem swoje życzenia.

ROZMOWA

Dzieci trzeba nauczyć wyrażania uczuć. Jest to bardzo trudne. Dziecku łatwiej jest uderzyć kogoś niż powiedzieć np.: „Jest mi smutno, że zepsułeś mi zabawkę.” Ważna jest tutaj rozmowa z dzieckiem: „Dlaczego ją biłeś?”, „Powiedz jej czego ci potrzeba.”, „Mogłaś zapytać, czy możesz się z nią bawić.”

WYRAŻNIE UCZUĆ

Można pomóc dzieciom zwrotami, w których wyraża się to, co one w danej chwili odczuwają, np.: „Jesteś smutny, bo Twoja zabawka jest zepsuta.” Można też wyrażać swoje uczucia i przez to pokazywać, że inni ludzie są do nas podobni : „Mnie też jest smutno, że się pobiliście.”

ROZPOZNAWANIE POTRZEB

Pod koniec dnia przeprowadzamy rozmowę, w której po kolei każde dziecko może powiedzieć, co mu się podobało, kiedy czuło się dobrze, a kiedy i dlaczego czuło złość.

KOORDYNOWANIE POTRZEB

Gdy są szczególne problemy, które wszystkich dotykają, próbujemy przez rozmowę znaleźć wspólne rozwiązanie. Najpierw określamy dany problem możliwie najbardziej precyzyjnie, potem szukamy różnych rozwiązań. Na koniec oceniamy, które z możliwych rozwiązań jest najlepsze.

Zobacz profil autora http://wszystkoopsychologii.niceboard.net

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry  Wiadomość [Strona 1 z 1]