Psycholog Warszawa WYTRZYMYWANIE NAPIĘĆ 7
wszystko o psychologii, psychologia i życie, psychologia i rzeczywistość, psychologia i zdrowie

Forum psychologiczne dotyczące zagadnień psychologicznych i teorii oraz zaburzeń psychicznych, psychiatrii, pomocy psychologicznej i psychoterapii.

You are not connected. Please login or register

WYTRZYMYWANIE NAPIĘĆ 7

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down  Wiadomość [Strona 1 z 1]

1 WYTRZYMYWANIE NAPIĘĆ 7 on Nie Lis 07, 2010 5:46 pm

Admin

Admin
IGNOROWANIE

Poczucie, że się jest nie zauważanym, ignorowanym stanowi dla wielu dzieci bardzo przykre i wyzwalające gniew doświadczenie.

Wprowadzenie: Jak czujecie się, gdy inne dzieci nie dostrzegają was lub się od was odsuwają? Jakie nasuwają się wam wtedy myśli?

Dzieci dzielą się na dwie grupy i tworzą dwa osobne kręgi (jeden krąg to A, drugi B). Wszystkie dzieci „A” mają patrzeć do środka koła i wzajemnie trzymać się za ręce. To koło będzie za chwilę wyrażało ignorowanie, odrzucenie. Wszystkie dzieci „B” rozglądają się na zewnątrz swojego koła i stoją swobodnie obok siebie. To koło wyrażać będzie otwartość wobec ludzi.

Ktoś na ochotnika może wypróbować, co będzie przeżywał obchodząc jedno i drugie koło.

Omówienie: jak podobało mi się to doświadczenie? Jak pokazuję innym, gdy nie chcę, by ze mną byli? W jaki sposób ignoruję innych? Czy w tej grupie często zdarza się ignorowanie?

WYTRZYMYWANIE NAPIĘĆ

Czasami zdarza się, że dwie przeciwstawnie działające potrzeby pociągają nas równocześnie wyzwalając psychiczne rozdarcie. Np.: Jestem na kogoś zły, chce mi się dać upust tej złości. Jednocześnie obawiam się, że gdy okażę złość, będę przez tę osobę odrzucony. Nie mogę się zdecydować, co robić.

Jest rzeczą ważną umieć sobie uświadomić, jakie sprzeczne uczucia powodują przeżywane napięcie.

PODOBA MI SIĘ – NIE PODOBA MI SIĘ!

Dzieci tworzą pary. Każde mówi, co mu się w jego partnerze podoba i co się nie podoba. Słuchacz nie zadaje pytań, zanim nie wypowie dwóch zdań na temat partnera. Potem rozmawiają o sobie wzajemnie. Należy porozmawiać z dziećmi o tym, jak radzą sobie z przyjmowaniem krytyki.

Zobacz profil autora http://wszystkoopsychologii.niceboard.net

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry  Wiadomość [Strona 1 z 1]