Psycholog Warszawa Odgrywanie ról, znoszenie "nie" 6
wszystko o psychologii, psychologia i życie, psychologia i rzeczywistość, psychologia i zdrowie

Forum psychologiczne dotyczące zagadnień psychologicznych i teorii oraz zaburzeń psychicznych, psychiatrii, pomocy psychologicznej i psychoterapii.

You are not connected. Please login or register

Odgrywanie ról, znoszenie "nie" 6

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down  Wiadomość [Strona 1 z 1]

1 Odgrywanie ról, znoszenie "nie" 6 on Nie Lis 07, 2010 5:45 pm

Admin

Admin
ZNOSZENIE „NIE”

Dziecko dość często reaguje złością, gdy słyszy „Nie”. Niektóre dzieci wpadają we wściekłość, nie potrafią pogodzić się z odmową.. słowo „Nie” wyzwala stan frustracji. Trzeba się najpierw nauczyć umiejętności obchodzenia się bez czegoś, czego w danym momencie pragnie. „Nie”, które mówią mi inni, bywa także odbierane jako odrzucenie mnie jako osoby: „Jeżeli rodzice lub nauczyciele mówią mi „Nie”, czynią to dlatego, że mnie nie lubią. Gdyby mnie lubili, nie odmówiliby mi tego teraz.” Rozczarowanie, gniew, smutek i wściekłość są odpowiedzią. Nie oznacza to jednak, że takiemu dziecku należy oszczędzać wszelkich rozczarowań. Stwarzanie dzieciom okazji do uczenia się przyjmowania zakazów, odmowy, jest ważnym zadaniem wychowawczym.

ZABAWA: TOBIE NIE WOLNO

Dzieci dzielą się na dwie grupy. Jedna grupa życzy sobie czegoś, druga tego zabrania. Każda z grup omawia najpierw, czego będzie sobie życzyła. Po 10 minutach grupy zamieniają się rolami. Po tej zabawie omawia się argumenty, którymi uzasadniano odmowę, ich cel i sens.

ODGRYWANIE RÓL

Osoba prowadząca musi podejść do sprawy i uczestników z zaufaniem, powinna zrezygnować z postawy pouczającej i oceniającej. Pierwszym celem jest stworzenie swobodnej atmosfery zabawowej. Dobrze jest zaczynać od prostych ról angażujących jednocześnie wszystkich uczestników.

Formy: gry grupowe np. „Jazda zatłoczonym autobusem”, gry w parach np. „Prowadzenie niewidomego”. Po fazie gry następuje czas dzielenia się spostrzeżeniami, refleksjami i odczuciami związanymi z tym, co się stało.

Zobacz profil autora http://wszystkoopsychologii.niceboard.net

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry  Wiadomość [Strona 1 z 1]