Psycholog Warszawa Seks, miłość, rywalizacja cz.5
wszystko o psychologii, psychologia i życie, psychologia i rzeczywistość, psychologia i zdrowie

Forum psychologiczne dotyczące zagadnień psychologicznych i teorii oraz zaburzeń psychicznych, psychiatrii, pomocy psychologicznej i psychoterapii.


You are not connected. Please login or register

Seks, miłość, rywalizacja cz.5

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down  Wiadomość [Strona 1 z 1]

1 Seks, miłość, rywalizacja cz.5 on Nie Maj 23, 2010 12:33 am

Admin


Admin
Zazdrość jest bardziej dojrzałym uczuciem od zawiści?

Jest bardziej dojrzała i oparta na zdrowszej części osobowości. W przykładzie z zazdrosnym, a de facto zawistnym małżonkiem - zrobi on coś złego wobec konkurenta i związku z żoną nie naprawi. Nad kryzysami w związku udaje się lepiej zapanować wtedy, gdy zazdrość staje się impulsem do naprawy, a nie do obsesyjnej, zawistnej walki z rywalem.

Czy ten podział jest zawsze taki prosty? Zazdrość prowadzi tylko do rozwoju, a zawiść sieje zniszczenie? Czy te uczucia w ogóle występują zwykle w stanie czystym?

W życiu trudno o sytuacje zerojedynkowe. Zazdrość i zawiść mieszają się ze sobą. Ta sama osoba może w pewnych sytuacjach odczuwać zawiść, w innych funkcjonować, opierając się na zazdrości. Zwykle człowiek ma oba te uczucia, dominuje jedno lub drugie w zależności od typu osobowości.

Kto częściej odczuwa zazdrość i zawiść - kobiety czy mężczyźni?

Płeć o tym nie decyduje, tutaj kluczowa jest osobowość. W tym, jak postrzegamy zazdrość w wydaniu męskim lub żeńskim, kluczową rolę grają elementy kulturowe.

Kobietom bardziej przystoi zazdrość, łatwiej im się przyznać do tego uczucia. Dla mężczyzny to obraza. Jeśli ktoś o nim powie: zazdrośnik, odczyta to jako obrazę.

Chyba że mężczyzna zazdrości koledze lepszego samochodu.

To ciekawe, faktycznie dotyczy to części mężczyzn, dla których nie jest problemem powiedzieć: słuchaj, stary, jak mi się podoba twój samochód, ja bym chciał taki mieć.

Czy zazdrość w rodzeństwie pojawia się zawsze?

Tak, to bardzo silne uczucie. Pojawienie się brata lub siostry zwykle wywołuje silną zawiść u starszego dziecka. Ono czuje się tak, jakby ktoś zabrał mu matkę. Ale uczucia w stosunku do rodzeństwa są ambiwalentne - jest też miłość i troska. Znam historię kobiety, która w dzieciństwie bombardowała swojego młodszego brata leżącego w łóżeczku ciężkimi klockami, ale z drugiej strony, gdy nabrudził, starała się po nim posprzątać, zanim zauważyła to mama.

Zazdrość odczuwają nawet dzieci, które bardzo pragnęły siostry lub brata. Dlaczego tak jest?

Istotne jest, jakie znaczenie starsze dziecko nadaje faktowi, że pojawiło się rodzeństwo. Może takie, że ono już nie wystarczało rodzicom? Może czuje się, jakby czymś ich zawiodło, rozczarowało? Dla dziecka ważne jest też, kto był inicjatorem pojawienia się na świecie konkurenta, czyli rodzeństwa. W zależności od tego, czy matka, czy ojciec, przypisuje temu różne znaczenia. Jeśli obydwoje rodzice, to może czuć się tak, jakby mama z tatą zawiązali pakt przeciwko niemu.

Zobacz profil autora http://wszystkoopsychologii.niceboard.net

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach