Psycholog Warszawa Koszt terapii kognitywnej cz.2
wszystko o psychologii, psychologia i życie, psychologia i rzeczywistość, psychologia i zdrowie

Forum psychologiczne dotyczące zagadnień psychologicznych i teorii oraz zaburzeń psychicznych, psychiatrii, pomocy psychologicznej i psychoterapii.


You are not connected. Please login or register

Koszt terapii kognitywnej cz.2

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down  Wiadomość [Strona 1 z 1]

1 Koszt terapii kognitywnej cz.2 on Wto Kwi 06, 2010 3:40 am

Większość terapii ma na celu wydobycie tego, co kryje się za danym symptomem: nie chodzi w nich o zduszenie go, ale o wysłuchanie i zrozumienie, jaką funkcję pełni dla danej osoby. CBT, dla odmiany, ma na celu likwidację symptomów.

Nic dziwnego, że agencje rządowe przychylnym okiem patrzą na CBT. W tym roku ruszyła w Wielkiej Brytanii inicjatywa IAPT (Poprawa Dostępu do Terapii Psychologicznych), której celem jest wyszkolenie "kadry", składającej się przede wszystkim z ekspertów terapii kognitywnej, mającej uleczyć zestresowanych i przygnębionych obywateli. Lord Layard, jeden z pomysłodawców tego projektu, znany jako "car szczęścia", jest bardzo zadowolony. Nareszcie wszyscy będą mieli dostęp do skutecznych, naukowo potwierdzonych terapii. I jeszcze zaoszczędzimy na tym dużo pieniędzy. Depresje i lęki kosztują gospodarkę około 12 mld funtów rocznie - 1 proc. dochodu narodowego Wielkiej Brytanii, a dzięki nowym terapiom uda się wyleczyć obywateli za jedyne 750 funtów od osoby. Oszczędności na rachunkach za leki i zasiłkach dla osób niezdolnych do pracy będą zdumiewające.

Ale jakie mogą być prawdziwe koszty inicjatywy? I co wzrost popularności CBT mówi nam o naszym dzisiejszym świecie? Rząd ma także zamiar uregulować prawny status osób uznawanych za medium i spirytystów. Nie będzie już miało znaczenia czy wierzymy w nich czy nie, o tym kto ma prawdziwą moc zdecyduje wyższa instancja. Tak jak nowa retoryka "naukowa" mówi nam , że CBT to najlepsza z możliwych terapii, tak wkrótce rozstrzygnie ona, co jest "po drugiej stronie". Rząd musi tylko wesprzeć naukę przepisami prawnymi.

Nasze czasy przyniosły zaskakujący rozwój wydarzeń. To, co się dzieje odsłania paradoks współczesnego indywidualizmu. Wmawia się nam, że ponosimy odpowiedzialność za nasze życie, że mamy moc zmieniania samych siebie. Jednocześnie traktuje się nas jak dzieci, które nie są w stanie dokonać krytycznej oceny i które trzeba chronić przed pozbawionymi skrupułów i niebezpiecznymi drapieżnikami.

Zobacz profil autora

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach